2012. február 28., kedd

Hőszigetelő lapok ragasztása

A hőszigetelő lap, más néven polisztirollap, vagy EPS lap a  hőszigetelő rendszer lelke. A hőszigetelő rendszer ezen része végzi magát a hőszigetelést. Minden egyéb dolgot azért csinálunk szigetelés közben, hogy ez a lemez jól működjön. Az alatta lévő ragasztóval és dűbellel a rögzítését végezzük, a felette lévő rétegekkel (glettrétegbe ágyazott üvegszövet, szinező vékonyvakolat) a mechanikai és kémiai védelmét biztosítjuk.
A hőszigetelő lapokat a vízzel kevert ragasztótapasszal ragasztjuk fel a a lenti képen látható módon  megkenve a táblát. A ragasztás után kézzel a vízmérték útmutatása alapján síkba állítjuk. A ragasztótapasz ad némi mozgásteret a táblák helyes pozícióba állításához.
A szigetelőlapok első sorát a lábazati indítóprofilba helyezzük. Ezután a lapokat a téglakötésnek megfelelően eltolva ragasztjuk a falazatra. A sarkokon is fogazott felrakással alkalmazzuk a megfelelő kötést.
A ragasztás napjainkba elterjedt formája a PUR alapú ragasztóhabbal történő építés is, de csak olyan alapanyaggal, amely alkalmazható a rendszerünkhöz.
A szigetelőlapokat nem csak egymás mellé kötésben, de fuga metesen is kell felrakni. A szigetelőlapok közötti esetleges fugákba, nem kerülhet rendszerragasztó, mert hőhidat képezne. Amennyiben ilyen esettel állunk szemben vagy saját anyagával, vagy szigetelőhabbal kell a fugát kitöltenünk.
A szigetelőlapokat a sarkokon feles vagy egész tábla felhasználásával ragasszuk fel, sőt a homlokzati mezőbe se kerüljön 15 centiméternél kisebb lap.
A szigetelőlapok illesztései ne találkozzanak a falazatok hozzáépítési, anyag vagy szerkezetváltási helyeivel. A lapok kötése minimum 10 centiméterre legyen az anyag és szerkezetváltásoktól.
A szigetelőlapokat számtalan módon szabhatjuk a kívánt méretre, a tapétavágótól
a fűrészen át
a profi szigetelők által használt izzó fémszállal vágó gépekig.
www.dryvit-szigeteles.hu

2012. január 8., vasárnap

Harkály invázió a dryvit hőszigetelő rendszer ellen

Több mint 10 éve, amikor még a hőszigetelő rendszerek gyermekcipőben jártak, foglalkozom a homlokzati hőszigetelő rendszerekkel. Ezt a tényt csak azért említem meg mert a címben is említett harkály invázió, ennek a 10 év körüli periódusnak az első felében egyáltalán nem volt tapasztalható. Kb. 4-5 éve jöttek az első jelzések, majd kollégák, szakmabeliek is jelezték, a tavalyi évben pedig a televízió is jó párszor foglalkozott a jelenséggel. 

Jól kivehetőek a sarkon keletkezett lyukak...


A harkályok az épületek sarokpontjait támadják, azokat is szinte 100 %-ban legfelül. Általában nem csak egy sarokpontba kezdenek bele, hanem egyazon épületen több helyen próbálkoznak. Jellemzően békés zöldövezetben jelennek meg, ami egyébként is élőhelyük lehet. Az általunk kivitelezett épületeknél a Gellért hegyen, Budakeszin, Hidegkúton, Máriaremetén és Budaörs külterületén tapasztaltunk támadást. 
Kezdetben azt hittük, aztán megcáfolódott, az épületek színe nem meghatározó a harkályok szempontjából. Ugyanúgy megpróbálkoztak mind, fehér, sárga, zöld és barna épületnél.


A harkályok jellemzően kör alakú lyukat kopogtatnak a szigetelő rendszerbe, melynek átmérője a 3 cm-től a 12 cm-ig terjedhet. Mélysége a szilárd falazatig tart, tehát a hőszigetelő rendszer vastagsága.
A harkályokat vagy a fészeklétrehozása (a polisztirolt ki tudja fúrni, mint a fákat és jó meleg), vagy a táplálékszerzés vezérli. A kész homlokzati rendszernek ha megkopogtatjuk akkor kongó hangja van, valószínűleg ez ingerli táplálékkeresésre a madarakat, akik azt hiszik házunkra, hogy odvas fa.

A védelem szempontjából itt is a legjobb a megelőzés, tehát ha a szomszédnál már volt ilyen támadás, vagy akár nálunk is, a következőt jobb megelőzni. Ennek kétféle módja van, az egyik a madárriasztó, amely az emberi fül számára érzékelhetetlen hangokkal riasztja el a nem kívánt vendéget. A másik megoldás, a természetes ellenségének a ragadozómadárnak a riasztó jelenléte. Sokféle ragadozó madár imitációt lehet már kapni, amelyek elrettentőek nekik.

 Amennyiben már megvan a baj és a harkály rongált, én azt szoktam tanácsolni, hogy a javítással várni kell 1-2 évszakot , így biztosabbak lehetünk hogy több lyuk nem keletkezik. A madár vagy elköltözik vagy elpusztul, vagy egyszerűen rájön hogy nem neki való dolgot csinál és abbahagyja.
Amennyiben ez megtörténik, egy jó szakember könnyedén kijavítja a lyukat, amelyhez mindenképp jó bespájzolni az eredeti színező vakolatból.  A magasság miatt és ha nem akarunk egy csúnya foltot nézni a házunkon a harkálylyuk helyett, mindenképp jó szakemberhez forduljunk. www.dryvit-szigeteles.hu

A harkályoktól azért ne ijedjünk meg, mert a mi esetünkben az általunk elkészített kb. 2500 kisebb nagyobb épület esetében mindössze 5 alkalommal találkoztunk ezzel az esettel, ami elenyésző szám és a javítása sem olyan nehéz és költséges a hőszigetelő rendszer előnyeihez képest.