Épületünk díszítésének egyik legszebb formája a kváderezés. Ez talán a legnehezebb is, nem számítva a műemlékházak stukkóinak helyreállítását a műemlék rekonstrukció folytán. A kváderezés alatt azt értjük, ha a homlokzaton díszítő csíkozás jelenik meg, amely csíkok nem festve vannak hanem 3 dimenzióban mélyedésszerűen vannak kialakítva. Ez a díszítés lehet vízszintes, függőleges, a kettő kombinációja, vagy esetleg az épület egyes részein (legtöbbször sarkokon) kváderkő kialakítású.
A kváderes homlokzatot 3 úton érhetjük el, a kiválasztása új épületeknél ízlés kérdése, régi épületeknél az egykori állapot helyreállításának legmegfelelőbb változatát követeli meg.
Az első módszerrel, a hőszigetelésünkre egy plusz szigetelőréteget ragasztunk, melynek vastagságát a kváderünk mélysége határozza meg. A lapsorokat aztán olyan távolságra helyezzük egymástól amilyen kvádermagasságot el szeretnénk érni. Általunk a leggyakrabban előállított méretek a 2 cm mélységű, 5 cm magasságú csíkozás. Ezen esetben a plusz szigetelőlap ragasztásának, dűbelezésének, hálózásának és az élkialakításának, szinezésének külön technikája van, melyek együttes helyes alkalmazása vezet a kváderek problémamentes (levállás, porosodás, koszosodás, repedés) építéséhez. Érdemes szakemberre bízni.
A másik módszer a kváderek elérése, a viszonylag puha állagú homlokzati hőszigetelésből való kivágás. Ezzel ugyancsak tetszőleges nagyságú, mélységű kvádereket érhetünk el. Amennyiben a kváderezésünk sűrűbb, jobban kisebb területekre szabdalt, vagy a kváder keresztmetszete speciális, így ez egyszerűbb megoldás lehet. Hátránya az előző módszerrel szemben, hogy kivitelezése lassabb, nagyobb kézügyességet és precizitást igényel. Fontos még az eszköz amivel ezt megtehetjük, ami nem más mint egy jó hőkés. Mindenképp figyelembe kell venni, ennél az eljárásnál gyengítjük a szigetelést, míg az előzőnél a kvádermezőknél erősítjük. Tehát érdemes túlszámolni ehhez a szigetelésünk vastagságát.
A harmadik módszer amikor épületek sarkainál használjuk a kváderezést. Ezt kváderkő építésnek is nevezzük. Jelentős számban a századelőn épített házakon található, azon épületek szigetelésekor szoktuk helyreállítani. Küllemét tekintve azonban felkerülhet új építésű házra is. Ez lehet 2-3 cm vastag polisztirolból is kivágva tetszőleges méretűre és feldolgozva. De akár előresajtolt polisztirolból is kaphatunk már ilyen kváderköveket, amelyek felhelyezése az előresajtolt díszítések felhelyezési szabályainak megfelelően építendő.
Gyönyörű díszítés, amely mindenképpen ajánlott, de amennyiben a technológiai szabályokat nem tarjuk be (ragasztás, hálózás rögzítés, élvédőzés), valamint nem megfelelő minőségű anyagokat használunk (koszosodik, nem öntisztul, reped, stb) könnyen nagy bosszússágunk lehet.
www.dryvit-szigeteles.hu
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése